istanbul-kartonpiyer


Boya Badana Neden Gereklidir

Boya Badana Neden Gereklidir Isı transferini önlemek, duvarların ömrünü uzatmak, iç dekorasyonda beklenen pozitif havayı ve atmosferi yakalamak, evin görüntüsünü ve değerini artırmak için boya badana çalışması yapmak, tüm mekanlarımız için en gerekli işlemlerden biridir. Duvarları boyamak için, kullanılacak aletlerin ve boya türünün seçimi boya badana ustaları seçimi kadar önemlidir. Bunlar dikkatle seçilmelidir, boyacılar evlerinizi 1-2 gün içinde boyayıp çıkarlar, siz ve duvarlar baş başa kalırsınız.

Boya Badana Neden Gereklidir

Eğer memnun olmadığınız bir çalışma yapılırsa hem zamanınız hem onca emek boşa gider. Bu yüzden de boyacı ustalarını ve ürünleri çok dikkatli seçmezseniz bu durum can sıkıcı olacaktır. Bilgi olarak, boyanın dört ana bileşeninin olduğunu ifade etmekle makalemize başlayalım: Boyalar renklendiriciler, reçineler, bir tür yapıştırıcı madde ile oluşturulurlar. Her bir firmanın farklı karışım oranlarında boya türleri imal edilmektedir.

Boya Badana Neden Gereklidir

Boya duvara sürüldüğünde su bazlı ise buharlaşarak kurur ve boyaya bu nedenle kalıcı bazı özellikler eklemek boyanın kalıcılığını arttırır. Birçok boya veya duvar boyası çeşidi vardır, su kaplamalı boyalar en sık kullanılan boyalardır. Su bazlı boyaları kullanırken, zeminin arındırılmış olmasından temiz ve kaplanmamış olduğundan emin olmalısınız. Yağlı boya kullanmadan önce duvarın zımparalanması, kullanmadan önce yapılmalıdır. Yağlı boyanın bir avantajı su-nem tutmamasıdır.

Boya Badana Neden Gereklidir

Bu tür boyaların pahalı olması bir yana temizlenmesinin kolay olması, kolay kuruması için uzun süre ihtiyacı olmaması, renginin stabil olması ve zamanla sararma eğilimi göstermemesi yine avantajlar arasında gösterilebilir. Yüksek uçucu toksik madde içeriği yağlı duvar boyalarının yapısında vardır. Duvarlara estetik bir görünüm kazandıran ve onlara pürüzsüz bir doku veren çekici bir parlaklığa sahip olmasıyla öne çıkan yağlı boyaları tercih ettiğinizde, mutlaka önceden e-boya badana AŞ çalışanlarından fikir alın.

Boya Badana Fikirleri

Uzmanlar banyo ve mutfaklarda boya badana yaptıracaksanız, koyu-mat renkler kullanmanızı önerirler. Yağlı boyaların duvarları iyi kapattığı ve yıllarca parlak kalabildiği doğrudur ancak, yağlı boyalar, duvarın nefes almasını da önler. Boya badana ustalarımız, önce duvarlarınızda pürüzsüz bir zemin elde etmek için, zımpara kullanırlar, boşlukları alçı ile dolduran ustalar, alçının kurumasını müteakip zımpara ile düzleştirme işlemi yaparlar. Boyanması istenmeyen alanlar olan elektrik anahtarlarını, kapı kollarını, kapı ve pencere çerçevelerini ve boyama sırasında fırça veya ruloya maruz kalabilecek parçaları kapatmak için bant kullanırlar.

Boya Badana Neden Gereklidir

Bayrampaşa Boya Badana Ustası

Boya badana ustalarımız, ucuz olmayan boyanın zayi olmasını önlemek için, özel boya badana araç ve gereçlerine sahiptirler. Rulo ve fırça ile sığacak büyüklükteki bir kaseye uygun miktarda boya dökerek, sabırla yukarıdan aşağıya gelecek şekilde rulo ile boya işlemini yaparlar. Böylece en az harcama yaparak ama duvarlarınızı tam olarak kaplayacak şekilde boya işlemini bitirirler.

Boya Kokusu Nasıl Giderilir?

Duvarlara ve tavanlara bir kat boya çekildikten sonra kuruma bekleme aşamasına geçilir. Boya badana ustaları, evin içinde oluşacak boya kokusunu gidermek için, evin içindeki boya kokusundan kurtulmak için pratik bir yol öneriyor. Mesela, yaklaşık 6-7 adet soğanı iri parçalar halinde kesip suyla dolu büyük bir kaseye koyarak ve kabı boya ile boyanmış odanın ortasına yerleştirerek boyanın rahatsız edici kokusundan hızlıca kurtulmanızı öneriyorlar.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir