boya badana


Boya ve Badana Yapılış Aşamaları

Boya ve Badana Yapılış Aşamaları her yerleşim mekanı için mutlaka rutin olarak yapılması gereken bir uygulamadır. Hem temiz bir ortam sağlama hem mekana maddi değer katma hem de sağlıklı yaşam alanları oluşturma amacı ile yapılan. Boya badana işini, İstanbul ilinde titizlikle yapabilen sayılı firmaların başında, e-boya badana AŞ geliyor. Bu firmada boya badana yapılış aşamaları belli bir düzen ve program içerisinde yürütülüyor. Anlaşma sağlandığında, boya badana işi başlamadan önce, evin boşaltılması gerekiyor.

Boya ve Badana Yapılış Aşamaları

Ev boşaltılmadıysa ya da taşınmayacak eşyalar varsa bunların korunması için branda çekiliyor. Daha sonra da duvardaki prizler teker teker sökülüyor. Ardından da yer branda ile kaplanıyor. Sonraki iş de duvarı titizlikle kontrol etmek, duvarda çiviler varsa bunların çıkarılması, deliklerin alçı ile kapatılması gerekiyor. Varsa küflenmiş bölgelerin küften arınması sağlanıyor. Duvarlar tamamen bakımdan geçirilmeden boyaya geçilmiyor.

Boya Badana Ustaları

İşi alan ustaların, bu işi hızlı yapabilmesi için önceden dairenin büyüklüğüne göre. Plan yapılarak belli sayıda boya badana ustası şirket tarafından tahsis edilmektedir. Küçük daireler için 2-3 usta büyük daireler için 4-6 usta duruma göre sevk ediliyor. Yerde parke varsa parkenin ve eşyaların kirlenmemesi sağlanmalıdır. Titiz bir boya badana işi için bu gereklidir. Derin çatlaklar varsa, duvarlara sıva alçı çekiliyor.

Boya ve Badana Yapılış Aşamaları

Ev boyama işinden önce duvarlardaki çivilerin kolayca sökülmesi için bir kerpeten ve spatula yeterli oluyor. Tüm deliklerin kapanması için yüzeysel deliklerde saten alçı yeterli oluyor. Derin yarıkları kapatmak için mesela banyo ve mutfaklarda hatta tuvaletlerde bu sorun çok oluyor; bu noktalara da sıva alçı hazırlanıp çekiliyor.

Boya ve Badana Yapılış Aşamaları

Önemli olan düz bir zemin hazırlamaktır. Badana için boya hazırlandıktan sonra tavanlarda kartonpiyer veya düz zemin olması farklılık göstermeden, ilk önce tavan boyaması yapılıyor. Genelde 2 kat yeterli oluyor. Birinci kat kuruduktan sonra bekleniyor ve diğer odaların tavanlarına geçiliyor. Bu arada, yapılmış olan badana, bir önceki odada kurumuş oluyor. En zevkli kısım, boyama işidir. Tadilat bittikten sonra başlanan tavan boyası işi bittikten sonra duvarların boyasına geçiliyor. Ustalar, kestirme işlemi için, ayarlanabilir özel fırçalar kullanıyorlar. Girintili çıkıntılı kartonpiyer alanları boyamak için, uzun tüylü parmak rulo kullanılmaktadır. Böylece daha hızlı boyama imkanı sağlanıyor.

Boya ve Badana Yapılış Aşamaları

Yeni Duvar Boya Modelleri

Son yıllarda yeni duvar boyama yöntemleri geliştirildi. İç mekanlarda alt fonu açık renk olan duvarları koyu bir renkle boyamadan önce. Duvarlara geometrik bantlar çekilerek bu bantların üzerine tüm duvar boyanıyor ardından bantlar çekildiğinde, ortaya harika desenli duvarlar ortaya çıkıyor.

Oturma odası dekorasyonunda hem çok az maliyetli hem de çok estetik bir duvar görünümü elde etmek için, siz de bu yöntemi deneyebilir. Usta boya badana elemanlarından böyle bir fikri hayata geçirmelerini isteyebilirsiniz. Duvara çekilecek bantlar, simetrik veya asimetrik, üçgen kare, daire ya da dikdörtgen olabiliyor.

Boya ve Badana Yapılış Aşamaları

Dilerseniz oluşturulan bu geometrik desenlerin içinde de farklı geometrik desenler yerleştirerek, çok daha farklı görüntüler elde edebiliyorsunuz. Tek ihtiyacınız olan, tasarım ve bant olacaktır. Günümüzde sık başvurulan bir diğer yöntem de desenli rulolar kullanarak, duvarların şekillendirilmesidir. Bu yöntem de çok kolay yapılabiliyor ancak ikinci kat olarak çekilen boya filmi için kullanılan boya türü, ana fondan farklı olarak metalik ve daha parlak oluyor.

Aklınızda boya badana konusunda, yeni fikirler varsa bu fikirlere açık olan, e-boya badana AŞ çalışanları ile paylaşabilirsiniz. Duvarlarınıza, ilham verici renkler ve desenler kondurabilirsiniz. Boya badana tasarımları son yıllarda, büyüyen boya endüstrisi ile çok çeşitlendi. Siz de evinizi bu yeni fikirlerle tanıştırabilirsiniz.

 

Hızlı ve Pratik Çözümler

Boya badana sektöründe, 20 yılı aşan bir deneyime sahip olan e-boya badana AŞ ile çok daha pratik ve hızlı çözümler sağlayabilirsiniz. Amaç, evinizi yenilemek ve daha dekoratif hale getirmek olduğuna göre, bu alanda deneyimli elemanlarla hayalinizdeki evi tasarlamak zor değil. Ezbere ve belli kalıplara göre gitmeyen, kendini sürekli yenileyen ekiple çalışmak sizi de sevindirecektir. Yeni boya tekniklerinin duvarlarınızda kullanılması ile daha yeni daha modern ve eve değer katacak. Yeni tasarımlarla evinize olan sevginiz ve bağlılığınız biraz daha artacak.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir