Evinizi Boyarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Stropiyer Nedir Nasıl Yapılır

Stropiyer Nedir Nasıl Yapılır Evlerin dekorasyonu sadece güzel duvar boya ve tavan boyası çekmek değildir, stropiyer uygulamaları da dekorasyon yapılırken önemli bir çalışmadır. Tavana estetik kazandıran, ucuz köpük malzemeden yapılan stropiyer uygulamaları ile harika işler çıkarabilirsiniz. Her ustanın kendi kendine geliştirdiği yöntemleri vardır.

En kolay stropiyer çalışması için, gönye hizalama araçlarına gerek olmadan da kendi başınıza stropiyer çalışması yaparak evinizin iç mekanlarının tavanlarını güzelleştirebilirsiniz. Satın alacağınız malzemeler, bir falçata bir adet metre bir adet ince dş testere ve 2 adet çelik gerekiyor. Bir kova dolusu alçı hazırladığınızda önce, perdelik korniş önüne yapılan stropiyeri tutan parçadır. Perdelik elemanını alçı ile sıvayıp tavana dik olacak şekilde tutturuyorsunuz. Kartonpiyeri tutacak olan aparat budur.

Stropiyer altındaki tırnaklara geçirilerek sabitleme işlemi yapılır ve öncesinde, ince testere ile stropiyeri yamuk kesmeden, kafalar arasında çukur olmayacak şekilde kesilmelidir. Stropiyer, dik üçgen olacak şekilde 12 cm kalınlıkta ise 9 cm ölçülerek kesilir ve dik üçgen parça elinizde kalacak şekilde kesim işlemi bitirilir. Köşelerde tam kapanma için ölçülü kesim çok önemlidir. Kesim bittikten sonra alçıyı stropiyerin kenarlarına sürün. Alçı stropiyerin tırnaklı tarafına sürülmelidir. Tırnak içi alçı ile dolduğunda bu kısım, tavana gelip yapışacaktır. İyi ustalar, günde 180 metre stropiyer çekebilir. E-boya badana şirketinin elemanları ile 1 günde tüm dairenizin tavanları için stropiyer kaplamasını yaptırabilirsiniz.

Stropiyer fiyatları Ve Çeşitleri

İşi ben yapacağım derseniz, daha önce çektiğiniz ve tavana yapışan perdeliği destek olarak kullanıp, stropiyerin bir kenarı perdelik altına, bir kenarı da tavana değecek şekilde yerleştirebilirsiniz. Kalan alçı tortularını da 10 cm x 20 cm ölçüsündeki çelik levha ile kesebiliyorsunuz. Metresi 16 TL ile 17 TL arasında değişen stropiyer, satın almadan önce, odalarınızın tavanlarının 4 köşesini ölçün ve ortalama olarak 3 x 4m oda için 3+3+4+4 = 14 m stropiyer satın alın. Stropiyer hesabı yaparken, odanızın tavanını bir dikdörtgen olarak görün ve dikdörtgen çevresini yani 4 kenarın toplamını alın.

Bu şekilde hesaplayın. !50 metre çıkarsa siz 160 metre alın. İşçilik sırasında kırılma deforme olma sorunu olabileceği için fazladan stropiyer almanız daha iyi olacaktır. Günümüzde çok çeşitli stropiyer ürünler bulunmaktadır. Bombeli dar çıta kartonpiyer malzemesinin fiyatı, 5 adet 10 metre için ( 50 metre) 40 TL olmaktadır. Bu fiyata stropiyer işçiliği dahil değildir. Yine günümüzde led spot uyumlu ışık bandı stropiyer malzemeler çok uygun fiyatlı olarak temin edilebilmektedir.

Siz kendi başınıza bu ürünleri satın alırken fiyatlarda yüzde 20-30 arasında fazladan ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ancak e-boya badana ustalarına bırakırsanız onlar sizden daha hesaplı olarak bu ürünleri satın alabilirler. En iyisi, stropiyer işini malzeme ve işçilik dahil olarak e-boya badana ustalarına verin istenmeyen sevimsiz sürprizleri engelleyin.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    S.S.SHemen AraWhatsApp